Kurs „The Cultural Heritage of Industrial Work" jest inicjatywą dydaktyczną grupy badawczej [Lab]orans realizowaną wspólnie przez trzy uczelnie: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Helsiński – członków aliansu UnaEuropa, oraz Uniwersytet w Oulu.
Celem przedsięwzięcia jest zaangażowanie studentów z różnych środowisk akademickich i różnych kierunków studiów (historia, etnologia, archeologia, historia sztuki, media studies i inne) w międzynarodową wymianę doświadczeń i wiedzy poprzez proces wspólnego uczenia się oraz udział w pracach badawczych (idea „research based-learning").
Kurs prezentuje porównawczą perspektywę na jeden z istotnych problemów dzisiejszej Europy: jest nim pytanie o przyszłość dziedzictwa pracy przemysłowej (w górnictwie i hutnictwie) w epoce post-industrialnej, na progu fundamentalnych zmian w gospodarce energetycznej. Lokalny wymiar dziedzictwa jest m.in. przedmiotem prac własnych uczestników kursu w każdym z ośrodków.
Zajęcia, adresowane do studentów powyższych uniwersytetów odbywają się w trybie hybrydowym: online na wspólnej platformie Moodle oraz stacjonarnie jako wyjazdowe i lokalne zajęcia terenowe i własne projekty dokumentacyjne pod opieką tutora.
W roku akademickim 2021/22 w kursie wzięło udział 24 studentów z Finlandii i Polski, w tym duża grupa studentów z wymiany Erasmus+. Studenci uczyli się pod wspólną opieką Kirsti Salmi-Niklander (folklorystyka, Uniwersytet Helsiński), Marty Kurkowska-Budzan (historia, Uniwersytet Jagielloński), Tiiny Äikäs (archeologia, Uniwersytet w Oulu) i Pete Pesonena (historia, Uniwersytet w Turku i Finnish Labor Archives ).
Fot. Mathilde Tassin