Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Wydarzenia

Słownik pracy był prezentowany na konferencji „Aneksy kultury. Narracja dostępność technologia” (17-18.11.2022), organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ramach spotkania przedstawicielek i przedstawicieli środowisk naukowych oraz instytucji kultury i sztuki dyskutowano możliwości stosowania nowoczesnych technologii w upowszechnianiu wyników badań, kwestie dostępności, interakcji z odbiorczyniami oraz interdyscyplinarnej współpracy, a więc zagadnienia istotne w procesie pracy nad słownikiem.

We czwartek 18 maja o godz. 10:00 w sali 56 w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się wykład prof. Alessandro Portellego! To wybitny literaturoznawca, historyk i etnomyzykolog. Wykładał literaturę amerykańską na uniwersytetach w Sienie i Rzymie "La Sapienza" w latach 1973-2012. Nagrodzony m.in najważniejszą włoską nagrodą literacką Primo Viareggio w 1999 roku.
Spotkanie miało miejsce w ramach seminarium grupy badawczej [Lab]orans, która jest interdyscyplinarną inicjatywą badawczo-dydaktyczną Wydziału Historycznego, łączącą badaczy polskich i zagranicznych pod kierunkiem dr hab. Marty Kurkowskiej-Budzan, prof. UJ.
 
 

W dniach 18-19 maja 2023 r. odbyło się seminarium robocze grupy badawczej Homo [Lab]orans. Dyskutowano nad minionymi wydarzeniami, planami na przyszłość, a przede wszystkim projektami rozdziałów wspólnej monografii.

Członkowie grupy badawczej Homo [Lab]orans wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej pt. European Social Science History Conference. Warto przypomnieć, że grupa ma charakter międzynarodowy, zajmuje się różnymi aspektami europejskiej historii pracy, a jej członkami są historycy, folkloryści, antropolodzy kultury, geografowie i muzealnicy, współpracują z nią filozofowie a także młodzi artyści z Pracowni Rysunku Narracyjnego krakowskiej ASP.
Reprezentacja grupy w składzie Marta Kurkowska-Budzan i Jakub Muchowski z (UJ), Kirsti Salmi Niklander (Uniwersytet Helsiński), Pete Pesonen (Uniwersytet w Turku), Anu Printsmann (Uniwersytet w Tallinie) i Frank Meyer (Næs Iron Works Museum) przedstawiała część swoich badań podczas tegorocznej European Social Science History Conference, która odbyła się w dn. 12–15 kwietnia na Uniwersytecie w Göteborgu. Komentatorką panelu zorganizowanego przez Homo [Lab]orans była Agata Zysiak z Research Center for the History of Transformation, Unwiersytet Wiedeński.
 
 

 

W czasie długiego weekendu majowego Maciej Zawistowski jako tutor Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci uczestniczył w Wielodyscyplinarnym Obozie Naukowym w Falenicy koło Warszawy. Uczestnikami obozu byli uczniowie szkół średnich o różnorodnych zainteresowaniach naukowych, stypendyści programu "Zdolni" prowadzonego przez Fundusz. W czasie trzydniowych warsztatów Rzeczy w muzeum, które dotyczyły różnych podejść do muzealiów w przeszłości i współczesności, uczestnicy m. in. zapoznali się z Pomysłownikiem  grupy [Labo]rans i w oparciu o niego samodzielnie opracowywali wybrane obiekty.

Więcej o działalności Funduszu można dowiedzieć się na stronie internetowej: https://fundusz.org/

Maciej Zawistowski

Student Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach historia oraz etnologia i antropologia kulturowa, a także członek Stowarzyszenia Naukowego Collegium Invisibile i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Zajmuje się historią społeczno-kulturową Ziem Zachodnich i Północnych, ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska, zastosowaniem historii mówionej, a także muzealnictwem.

 

Członkinie grupy badawczej [Lab]orans wzięły udział w konferencji Museums and Movements, zorganizowanej przez International Association of Labour Museums, która odbyła się w dniach 29 listopada – 1 grudnia 2021 r. w Montreuil pod Paryżem. Gospodarzem konferencji było Musée de l’Histoire Vivante.

Dr Katarzyna Maniak i Monika Widzicka przedstawiły referat pt. The thesaurus of the heritage of labor. A way to re-think the museum collection?, w którym opowiedziały o założeniach i rezultatach projektu „Tezaurus dziedzictwa pracy”, realizowanego przez grupę badawczą [Lab]orans we współpracy z Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.  

Organizacja International Association of Labour Museums WORKLAB zrzesza muzea pracy z Europy i Ameryki Północnej. Wśród jej celów jest ochrona i interpretacja dziedzictwa pracy, a także popularyzacja zbiorów muzealnych związanych z kulturą klasy robotniczej, organizacją pracy i historią ruchów robotniczych. Jedną z form działalności WORKLAB jest organizacja corocznych konferencji, na których spotykają się praktycy i teoretycy zagadnień historii i dziedzictwa pracy. W konferencji Museums and Movements wzięły udział muzealniczki i muzealnicy między innymi z People’s History Museum w Manchesterze, Manitoba Museum w Winnipeg, Finnish Labour Museum w Tampere, Workers Museum w Kopenhadze, Museum of Work w Norrköping, German Exhibition for Occupational Safety and Health (DASA) w Dortmundzie.